Kalsiyum Eksikliği ve Belirtileri

0 8

Özellikle diş ve kemiklerde bulunan kalsiyum, kemik ve diş yapısının korunması ve güçlenmesi, kanın pıhtılaşmasının sağlanması, sinir hücreleri sağlıklı olmasını sağlanması, kasların kasılmalarını düzenleme gibi özelliklere sahiptir. Yeterli seviyede kalsiyum alımı genellikle çocukluk yıllarıyla bağdaştırılsa da sağlıklı bir yaşam için her yaşta alınması gereken önemli bir mineraldir.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Öncelikle kalsiyum eksikliği uzun bir zaman devam ederse kemiklerden alınan yüksek kalsiyum kemiklerin zayıflamasına neden olur ve kemik yoğunluğu da azalmaktadır. Bunun neticesinde de kemik erimesi yaşanır. En sık yaşanan diğer belirtiler ise şöyledir;

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma
Kas kasılmaları
Kas ağrıları
Cilt kuruluğu ve kırılgan tırnaklar
Depresyon

Kalsiyum Eksikliği Riskini Artıran Nedenler

D Vitamini Eksikliği: Kalsiyumun vücut tarafından kullanılmasında önemli bir rolü olan D vitamini eksikliğinde kalsiyum eksikliği de meydana gelmektedir. En önemli D vitamini kaynağı güneştir.

 Menopoz Sonrası Dönem: Menopoz sonrasında kemik kaybı artar ve vücuda alınan kalsiyumu işleme kapasitesinde de azalma görülür.

 Laktoz İntoleransı: Sütte bulunan doğal şeker ‘laktoz’ konusunda hassasiyeti olan kişiler süt ve süt ürünleri tüketmedikleri için kalsiyum sorunu yaşayabilirler.

Diğer Nedenler: Bazı sebze ve gıdalarda bulunan oksalit asit ve fitik asit kalsiyumun vücut tarafından işlenmesini kötü yönde etkileyebilir. Ayrıca alkol ve kafein de vücuttan kalsiyumu arttıran en önemli nedenlerdendir.

Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler

Başta süt ve süt ürünleri ile kuru baklagiller ve et ürünleri kalsiyum deposu niteliğindedir.

100 gr beyaz peynir günlük kalsiyumun %49’unu
100 gr yağlı süt günlük kalsiyumun %4’ünü
100 gr bamya günlük kalsiyumun %8’ini
100 gr badem günlük kalsiyumun %26’sını karşılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.