Kolay Doğum Yapmak İçin Egzersizin Önemi

0 9

 

Hamilelik süresi boyunca yapılan egzersizler sayesinde anne adayları doğumdan sonra eski kilolarına dönmekte sorun yaşamamakla birlikte egzersiz aynı zamanda gerginlik belirtilerini de en aza indiren bir faktör olmaktadır. Hamileliğiniz sırasında yaptığınız egzersizlerle nefes alma ve özel gevşeme teknikleri sayesinde doğum esnasında ağrınızı kontrol altına alabiliyorsunuz.

Ağrısız ve kolay bir doğum yapabilmek için öncelikle spor yapmanız şart. Hamileliğiniz boyunca orta derecedeki fiziksel aktiviteler hem çok daha güvenli hem de çok faydalı olacaktır. Unutulmaması geren bunları doktor kontrolünde yapmanız gerektiğidir. Hamileyken jimnastik yapacaksanız jimnastiğe uygun kıyafetler giyinmeniz gerekmekte ve kesinlikle aç karnına çalışmamalısınız. Bütün hareketleriniz oldukça yavaş ve kontrollü olması gerekir.

Çok sıcak havalarda veya nemli havalarda egzersiz yapmamalısınız. Yine aynı şekilde kalabalık ve sıcak ortamlarda egzersiz yapmanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Hamileliğinizin mümkünse ilk üç ayında egzersiz yapmayın çünkü düşük yapma riskiniz oldukça yüksek olacaktır. Egzersiz için en doğru zaman yirminci haftanın sonlarıdır. Yürüyüş hamile bir anne için en iyisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.