Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

0 2

Kadınların bir çok bölümünde aslında genişletme değil vajina daraltma operasyonu yapılmaktadır. Fakat bir takım nedenlerden dolayı vajina genişletme uygulamasına gidilmektedir. Peki neden yapılır örneğin kadının vajinası gereğinden daha fazla dardır buda cinsel ilişkiye girmesine engel olabilir veya ağrılı, acılı bir ilişki yaşamasına neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda vajina genişletme opersyonu yapılarak sorun çözüme kavuşturulur.

Doğumsal olarak vajinaların girişleri dar olabilmektedir. bu kadınlar normal doğumda yapmamışlarsa vajinaları bu şekilde kalmıştır ancak kolay bir cerrahi operasyon ile sorunları çözülmektedir. Doğumsal olan bir başka etkense vajinanın kör olarak bitmesi yada sonlanması durumu ile karşılaşılabilir. Böyle bir durumda vajinal boşluk yoktur ve cinsel ilişki yaşanması adete kabus olabilir.

Ayrıca halk arasında vajinal perde denilen yani septumun içersinde olan bölümler bulunmakta buralarda olan bir takım sorunlar nedeni ile cinsel ilişki yaşanmasında sorunlar çıkabilir. Bahsettiğimiz vajinal perdelerin yapıları enine yada boyuna olabilir. Bu tip durumlarda vajinal perdeleri almak gerekir ve basit bir cerrahi girişimle başarılı olarak sorun çözüme kavuşturulur.

Vajinaya Yapılan Cerrahi İşlemler

Vajinal darlık nedeni ile cinsel ilişki yaşamada oluşan sorunlar için

Yapılan vajina daraltma işleminin profesyonel bir hekim tarafından yapılmadığı durumlarda başarısız olunursa vajina daraltma operasyonuna gidilir

Vajina daraltma operasyonu esnasında hastanın vajinasının normalden daha dar olması yapılan vajina genişletme işleminin en çok yapılmasına neden olan faktördür. İşte bu nedenle doktorunuzu iyice araştırmalı ve buna göre hekim seçimi yapılmalıdır.

Vajinal Doğum Esnasında Yapılan Kesi İzleri

Doğumda meydana gelen izlerin iyileşme dönemlerinde oluşan sorunlar veya doğru şekilde uygulanamayan dokum kesileri vajinada darlık nedenleri arasına girebilir. Buda cinsel ilişki anında acıya ve ağrıya neden olur.

Vajina Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Vajinaların dar olduğunu kadınlar cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, batma gibi şikayetler hissederek fark edebilir. Fakat bu tip şikayetleri olan kadınlar net tanı için bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Yapılan muayenede darlık tespit edilirse problemin hangi aşamada olduğuna karar verilir ve buna göre cerrahi işleme gerek olup olmadığı anlaşılır. Ardından lokal anestezi yapılarak vajina genişletme operasyonu yapılabilir.

Tehlikeli Bir İşlem mi Vajina Genişletme

Uygulanan bu işlem bir cerrahi girişim olduğu için kanama ve enfeksiyon tabloları görülebilir. Fakat dikkatli olarak yapılan ve alanında uzmanlaşmış bir cerrahın ellerinde yapılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.